İleri Açık Su Dalıcısı Kursu

ileri eğitim

İleri Açık Su Dalıcısı Kursu

PADI İleri Açık Su Dalıcısı Kursu (Advanced Open Water Diver Course) , dalışın diğer ilgi alanlarını keşfetmek için bir araç olduğu, mantığı üstüne kuruludur. Bir kere temel becerileri iyice oturttuktan sonra, dalıcılar yeni görevleri keşfetmek, yeni canlılar görmek, farklı bölgelere seyahat etmek ve yeni maceralar yaşamak isterler. Dalıcılar eğitimlerine devam etmek için esneklik ve kolaylık isterler. Program dizaynı dalıcıların ilgi alanındaki dalışları seçmelerine ve aktivitelere bir PADI Eğitmeni rehberliğinde devam etmelerine olanak sağlar.

Bazı dalıcılar sadece bir tane macera dalışı seçmeyi tercih edebilirler. Diğerleri ilave bir tanıtım isteyebilir ve PADI sertifikası almak için birkaç dalışı daha tamamlayabilirler. Dalışların çeşitliliği, zamanlama seçenekleri ve sertifikayı kazanma şekli bu programı özellikle Open Water Diver’lar olmak üzere bütün dalıcılar için oldukça çekici ve zevkli kılmaktadır.
Her macera dalışı, ilgili PADI Uzman Dalıcı (Specialty Diver) kursunun ilk dalışı olarak sayıldığından, bu program, ögrenci dalıcıları eğitime devam etmeleri için motive eder. Bazıları Macera Dalıcısı (Adventure Diver) veya İleri Açık Su Dalıcısı (Advanced Open Water Diver) sertifikası için gereken dalışları tamamlamadan önce Specialty Diver sertifikası almayı tercih edebilirler. 

Program Ön Gereklilikleri


Bu kursa katılabilmek için katılmak için kişide sahip olması gerekenler:
1.PADI (Junior) Open Water Diver veya başka bir kurum tarafından verilmiş eşdeğerde bir sertifikaya sahip olmak. (Bu minimum dört açık su dalışını içeren giriş seviyesindeki bir sertifikanın ispatı olarak da tanımlanabilir.)


2.Aşağıdaki macera dalışlarına katılmak için en az 10 yaşında olmak: AWARE-Balık Tanımlama Dalışı,Tekne Dalışı, Peak Performance Buoyancy, Su Altı Doğacısı, Su Altı Navigasyon ve Su Altı Fotografçılığı.
3.Zenginleştirilmiş Hava Macera Dalışı hariç diğer tüm macera dalışlarına katılabilmek için en az 12 yaşında olmak
4. Zenginleştirilmiş Hava Macera Dalışına katılabilmek için 15 yaşında olmak.

Eğitim:
Katılımcıların Advance Open Water Diver sertifikasına sahip olabilmeleri için 5 adet macera dalışı yapmaları gerekmektedir. Bu beş dalıştan birinin Derin Dalış, bir başkasının ise Su Altı Navigasyon Macera dalışı olması gerekmektedir. Yapılması gereken kalan 3 dalışın uzmanlık (specialty) dalışlarından eğitmen ve katılımcının ortak kararı ile belirlenmesidir.
Belirlenen 5 dalışa ait teorik eğitim, eğitmen gözetiminde dvd desteğinde katılımcıya verilir ve bu dalışlar ile ilgili bilgi tekrarları katılımcı tarafından yapılır. Bu tekrarda eksik olan kısımlar eğitmen tarafından katılımcıya anlatılarak eksikler giderilir.

İleri Açık Su Dalıcısı (Advance Open Water Diver) eğitiminde bunlardan başka bir ara sınav veya final sınavı uygulanmamaktadır. Özellikle yapılması gerekmiyorsa da sığ su çalışması bulunmamaktadır.
Katılımcının bu beş dalışı gereken performans kriterlerini yerine getirerek yapması ve bunu eğitmen ile karşılıklı olarak dolduracakları doküman ile beyan etmesi ile birlikte sertifikalandırma süreci başlar.


Sertifikalandırma
Katılımcılara başarılı olmaları halinde sertifika bilgileri eğitmen tarafından Internet ortamından PADI'ye gönderilmektedir. Bu işlem sonucunda 90 gün süre ile dünyanın her yerinde geçerli olan geçici sertifikaları teslim edilmektedir. Orijinal bröve ise PADI International Inc. tarafından bu zaman zarfı içinde ister katılımcıya ister eğitmene posta ile gelmektedir.


Ana Sayfaya dönmek için tıklayın.